Krízistámogatás a Magyar Halgazdálkodóknak
09.12.23
Körülbelül 3,1 milliárd forint rendelkezésre áll a takarmányár növekedés különbözetének kompenzációs támogatására, valamint a halgazdálkodási ágazat versenyképességének megerősítésére. A 2023. augusztus 31-én lezárult kérelembenyújtási időszak során az ágazati szereplők összesen 3,2 milliárd forint értékben 169 támogatási kérelmet nyújtottak be. A kérelmek feldolgozása már megkezdődött, hogy mielőbb meghozzák a döntéseket.
Az orosz-ukrán konfliktus rámutatott a világ gazdasági és társadalmi sebezhetőségére, és hangsúlyozta a jövőbeli válságok megelőzésének és az ellenálló képesség növelésének fontosságát. Az akvakultúra ágazatot, mint más ágazatokat, negatívan érintették a brüsszeli szankciók hibás alkalmazásából eredő problémák.
2022-ben az akvakultúra termelés inputanyagok piacán olyan jelentős változások következtek be, amelyek hátrányosan érintik a magyar gazdálkodókat. A takarmány, az energia (beleértve a villamos energiát és a fosszilis energiahordozókat), az egyéb anyagok, és a szolgáltatások árai olyan mértékben nőttek, hogy veszélyeztetik a termelés gazdasági fenntarthatóságát. Az akvakultúra termelés költségszerkezetében a takarmány képviseli a legnagyobb részt, amely 30-60% között változik a termelési rendszertől és a technológiától függően.
Az Európai Tengerügyi és Halászati Alap pénzügyi segítséget nyújthat a halászati és akvakultúra-ágazat szereplőinek az elmaradt bevételért és a háború miatti piaci zavarok okozta többletköltségekért. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Irányító Hatósága a „Krízishelyzetre szóló támogatás” című felhívás keretében biztosította ezt a lehetőséget a magyar piaci szereplők számára. A tógazdasági haltermelés esetében maximum 101.237 forint/hektár, az intenzív üzemi haltermelés esetében pedig maximum 138.000 forint/tonna támogatás nyújtható a halgazdálkodók részére. A támogatási kérelmeket 2023. július 23. és 2023. augusztus 31. között lehetett benyújtani.
#Takarmányárnövekedés #Kompensáció #Halgazdálkodás #Versenyképességmegőrzése #Kérelembenyújtás #ÁgazatiSzereplők #ElmaradtBevétel #PiaciZavarok #SzankciókHatása #EnergiahordozókEmelkedése #GazdaságiFenntarthatóság #Inputanyagok #FenntarthatóságiKihívások #EUTengerügyiésHalászatiAlap #PiackörülményekVáltozása #Haltermelés #TámogatásiKérelmek #HáborúsKonfliktus #GazdálkodásFejlesztése #ÁgazatiSegítség
Cimkék:: Ágazati szereplők, Elmaradt bevétel, Energiahordozók, Európai Tengerügyi és Halászati Alap, Fenntartható gazdálkodás, Fenntarthatóság, Háborús konfliktus, Halgazdálkodás, Haltermelés, Inputanyagok, Kérelembenyújtás, Kompenzációs támogatás, Piaci zavarok, Piackörülmények, Szankciók, Szolgáltatások árai, Takarmányár növekedés, Támogatási kérelmek, Termelés gazdasági fenntarthatósága, Versenyképesség